ezen az oldalon nem a sajat receptjeim talalhatok de viszont sutogetem oket.jo bongeszest
2011. október 19., szerda
Illéskrisz Konyhája: "LÁBTÖRLŐ"
Fondant - házi pillecukorból készítve
140 gramm házi pillecukor (boltiból még nem csináltam)
kb. kétszer annyi átszitált porcukor
szükség szerint 1-2 ek víz
margarin
Első lépésként érdemes a porcukrot átszitálni, hogy ne közben kelljen.
Majd egy magas falú mikrózható tálat és egyúttal egy fakanalat is, amivel keverni fogunk vastagon megkenünk margarinnal.
Beletesszük a tálba a pillecukrot és 30 mp-re berakjuk a mikróba.
A receptek azt írják 2-2 és fél percig tart megolvasztani a pillecukrot és fél percenként érdemes kivenni megkeverni, de megjegyzem nekem a házi pillecukor gyönyörűen megolvadt fél perc alatt, még vizet sem kellett hozzá tennem, elég hígnak találtam.
(Ha nem találod elég hígnak, nyugodtan tegyél bele melegítés közti szünetben 1-2 ek hideg vizet.)
Folyamatos keverés közben hozzá adjuk a porcukrot, jól elkeverjük, ami egy kicsit izmos meló...
Amikor nagyjából hozzá tudtuk keverni a porcukrot az olvadt pillecukorhoz, akkor egy porcukorral (szitált) vastagon meghintett gyúrótáblára öntjük. Innen már kézzel gyúrjuk, mintha kelt tésztát készítenénk. Fel fog még bőven venni porcukrot, de figyeljünk oda, mert nem kell, hogy kemény legyen, hűtőben állás alatt még fog keményedni. Én akkor hagytam abba a gyúrást, amikor kissé még lágy volt, de az ujjam nyoma már benne maradt. Ahogy gömbölygettem és elengedtem még látszott, hogy kissé "szét folyik". De miután kipróbáltam nyújtáskor, lehetséges, hogy ennél egy fokkal előbb is abba lehet hagyni a gyúrást.
Folpackba raktam, légmentesen, majd zacskóba és a hűtőbe olyan 1-1 és fél órára.
Ezután mikor kivettem kemény volt a masszám, muszáj voltam kis margarinnal átgyúrni (vastagon bemargarinoztam a kezem, a masszához külön nem raktam), kinyújtottam, de a tetejét kicsit megporcukroztam, hogy azért ne tapadjon. Ez a rózsa már ebből készült.
Jól lehet szaggatni is...
...és 1-2 mm vastagra ki lehet nyújtani.
A virágokat azért szúrtam ki, hogy meglássam száradás után hogy viselkedik: megkeményedik és ha nem bánunk vele óvatosan: törik.
Légmentesen zacskózva (felcimkézve) eláll a hűtőben.
Ami számomra tanulság volt ebből:
- nem daráltam meg az egyik turnus porcukrot eléggé és szemcsés maradt, ergó a maszzában is érezni lehetett a kr. cukor szemcséket. Most nem volt baj, de ha tortára került volna...tehát mindig minden körülmények között alaposan daráljuk meg a cukrot (ha otthon daráljuk a porcukrot) és alaposan szitáljuk át!
- Készítettem tegnap olyan pillecukros verziót is, hogy nem már kész cukorból, hanem félkészből (mielőtt megdermed) készítem a fondant, de az nem lett jó. Valamit én ronthattam el, mert egyébként logikusan végigkövetve annak krémesebb és lágyabb állagúnak kellett volna lennie, mint így készítve, de sebaj.
- Azért azt jó tudni, hogy a pillecukros fondant édesebb, mint a sima, pedig abban 1 kg cukor van, ebben kevesebb...persze a mennyiségtől függ.
Hazi pillecukor recept
Ami kell hozzá:
- 8 gr étkezési zselatin (ne többet, mert kemény lesz - állítólag) + 3 ek víz
- 50 ml víz
- 150 gr kr. cukor
- 1 ek méz
- csipet só
- 1 ek porcukor
- 1 ek kukoricakeményítő
- esetleg ételfesték és aroma
Nekem ez a zöld vaníliás lett...
Tehát egy magas falú keverőtálba öntjük a zselatint és elkeverjük a 3 kanál vízzel.
Ezután egy kis lábasba tesszük a kr. cukrot, vizet, mézet és összeforraljuk. (Én itt tettem még bele van. cukrot) Mikor már forr, levesszük a lángot és még 1-2 percig főzzük. Levéve a tűzről rögtön egy kicsit hozzáöntünk a zselatinhoz és mixerrel kis fokozaton elkeverjük, majd hozzá öntjük a többit is. Jöhet a csipet só és kis fokozaton türelmesen verjük. Szépen elkezd keményedni, közben pedig hűl. Ennél a fázisnál lehet színezni, ízesíteni. 6-7 perc keverés után elkezd nyúlni, amikor észre veszed, hogy elkezd felfelé kúszni a karokon a gép felé, akkor kicsit felveszed a fordulatot és 1-2 percig még vered. Ezt kapod:
Egy műanyag edényt (vagy tepsit, bármit...), ennél az adagnál egy kb. 18x23 cm-est kibélelünk olajozott sütőpapírral, beleöntjük a masszát és amennyire tudjuk elegyengetjük, bár nyúlik, Ragad rendesen - érdemes kissé beolajozni a spatulát is, amivel kikaparjuk a tálból...
...majd a tetejére is olajozott sütőpapírt rakunk, amivel kicsit elegyengethetjük.
2-3 órára betesszük a hűtőbe, majd onnan kivéve levesszük róla a papírt, a széleit körbevágjuk késsel, hogy elváljon a doboztól, majd kiborítjuk az olajos papírra.
Összekeverünk egy kis tálban 1 ek porcukrot 1 ek keményítővel, amibe hempergetni fogjuk a kis kockákat, hogy tároláskor ne tapadjanak már össze. Amikor még csak a "nyers" kockák voltak apa megkóstolta és azt mondta ez nem bolti pillecukor...amikor már beleforgattam akkor mondta, hogy na ez az! :)
Tehát OLLÓval (próbáltam késsel éshát inkább ollóval dolgozzunk!) tetszőleges kockákra vágjuk.
Először hosszába csíkozzuk a téglalapot, majd azt kockázzuk.
Amikor egy csíkot felvágtunk, kezdjük el hempergetni, mert könnyen egymáshoz tapadnak. Na nem vészesen, de jobb ha nem tapadnak össze. :)
A felesleges porcukrot lekocogtatva róluk tehetjük dobozba vagy zacskóba. Légmentesen lezárva tárolandó!
Fondant-hoz lehet a már elkészült pillecukrokat is használni, illetve a még nem lehűtöttet, de én még csak most fogok először ilyen fondant-ot csinálni, így még nem tudok nyilatkozni, változik -e valami ha úgy készítjük.
Azt tudom, hogy most csináltam egyszerre dupla adagot és mivel én nagyon félek a mindent megduplázunk, vagy felezhetjük nyugodtan dolgoktól ez már nagy szó! Ha minden alapanyagot duplázol, akkor dupla adagot kapsz, ez a lényeg.
Csináltam az előbb egy olyan verziót is (pirosat), ami saját készítésű szirup helyett ipari glükóz-sziruppal készült. Annyi a különbség, hogy a glükóz-szirupot felmelegítettem és úgy öntöttem a zselatinhoz. Így utólag belegondolva véletlen kihagytam a mézet belőle, lehet azért nem kezdett el felfelé kúszni a karokon, de azért az állaga nagyjából stimmelt, úgyhogy dobozban pihen a hűtőben, aztán majd meglátjuk. Majd legközelebb kipróbálom úgy is, hogy nem felejtem ki a mézet.
(Hát a kukában végezte a kis piros, mert a méz hiánya szétesős pillecukrot eredményezett. :))
A recept forrasa:etelekestortak.blogger.hu
2011. október 18., kedd
Házi tejcsoki
Hozzávalók:
2 dl tejszín
10 dkg vaj
50 dkg cukor
24 dkg zsíros tejpor
4 dkg vaníliás cukor
3-4 evőkanál kakaópor
Házi tejcsoki elkészítése:
Egy lábosban olvasszuk fel a vajat, majd öntsük hozzá a tejszínt, és a cukrot. Ezt főzzük, kb. 5-7 percig. Közben jól keverjük össze a zsíros tejport, a vaníliás cukrot és a kakaóport, majd szitáljuk is át az egészet, hogy ne maradjanak benne nagyobb szemcsék és így talán még jobban összekeverednek az alapanyagok. Ezután ezt a kakaóporos keveréket a tűzről lehúzott tejszínes masszába keverjük bele jó alaposan, de óvatosan, mert nagyon tud ám fájni, ha megégeti a kezünket. Majd ha ezzel is megvagyunk, akkor egy alufóliával kibélelt tepsibe öntjük az egészet, hagyjuk kicsit hűlni és dermedni, majd mikor már kellőképpen meghűlt a hűtőszekrénybe tesszük. Amikor teljesen kihűlt az elkészült csokoládé, egy éles késsel apró kockákra, vagy nagyobb táblákra vágjuk.
Házi tejcsokoládé
Hozzávalók:
- 2 dl tej
- 1/2 kg cukor
- 25 deka tejpor
- 5 deka kakaó
- 10 deka vaj
- ízlés szerint rumaroma, darált dió, mazsola, kókuszreszelék
Elkészítés:
A tejet felmelegítjük, majd feloldjuk benne a cukrot. Langyosra hűtjük, majd elkeverjük benne a tejport és a kakaót. Végül hozzáadjuk a vajat. Ízlés szerint keverhetünk bele rumaromát, darált diót, mazsolát vagy kókuszreszeléket.
Egy nagy méretű tepsit kivajazunk, és belesimítjuk a csokoládét, majd egy napig hagyjuk szikkadni.
ismet Házi karamella
Hozzávalók: Házi karamella -30dkg cukor -1,5dl tejszín -2dkg vaj -6 evőkanál víz | |
Elkészítés: 1) Egy kis lábasban felforraljuk a cukrot a tejszínnel, folyamatosan kevergetve addig főzzük,amíg a víztartalma elpárolog és karamellizálódik. (Ha ajándékba szeretnénk adni, akkor celofánba csomagoljuk és szalaggal átkötjük:) latinnegyed.hu |
Házi vajkaramella recept
Vajkaramella
Hozzávalók 1 adaghoz (kb. 40 db kocka):
250 ml tejszín,
250 g cukor (én nádcukrot használtam),
6 dkg vaj, 1 csomag vaníliás cukor (ez ki is hagyható),
6 dkg méz (1 nagy ek kb. jól belemártva a mézes csuporba),
3 csipet só
Kezdjük el melegíteni, majd közepes lángon forralni.
Közben készítsünk magunk mellé egy jégkockákkal teli hideg vizes edényt.
Valamint egy kb. 25x15 cm méretű dobozkát (pl. tuppert), sütőpapírral kibélelve, amit vékonyan kivajazunk.
A masszát forrás utántól számítva kb. 25 percig kell folyamatosan kevergetve főzni.
A massza rotyog, ezért vigyázni kell, nehogy valami konyhai baleset történjen a készítése közben. A folyamatos kevergetéssel ezek megelőzhetők.
Egy idő után azt lehet észrevenni, hogy a massza tetején kezd halvány karamell színű elszíneződés látszani.
A vajkaramella készítése abban különbözik a sima karamell készítésétől, hogy ebben az esetben a tejtermékek tejcukor tartalmát kell kiolvasztani, azaz karamellizálni.
Ez jóval több időt vesz igénybe, mint a hagyományos karamell készítése.
Nekem kb. 20 perc után elkezdett a massza láthatóan és érezhetően besűrűsödni. Kicsit nyúlóssá, ragacsossá vált.
A hideg, jeges vízbe időnként cseppentettem egy csepp masszát, ezzel lehet ugyanis ellenőrizni, hogy megfelelő-e már.
Ha még nem jó a karamell, akkor a víz alján a karamell csepp egy-két perc alatt szétesik kicsi szemcsékre.
Ha jó az állaga, akkor egyben marad.
Amikor elértük ezt az állagot, ismétlem, nekem kb. 25 perc kellett ehhez, akkor beleöntjük a masszát a vajazott formába, és mehet pár órára a hűtőbe.
Miután megdermedt, vajas késsel szeleteljük fel.
Először a keskenyebbik szélénél kezdjük.
Vágjunk le egy kb. 2 cm vastag szeletet.
Érdemes hosszú, kicsit recés élű kést használni hozzá.
Óvatosan tegyük rá a pengét a kemény masszára, majd kezdjük el föl-le billegtetve, óvatos mozdulatokkal bevágni a felületét.
Ha ez megvan, akkor nyomjuk rá erősen, és már le is vágtunk egy szeletet.
Ezt követően ugyan ezzel a módszerrel vágjuk kockákra.
Érdemes hűtőben tárolni, mert szobahőmérsékleten kicsit megolvad, és könnyen összeragadhatnak.