Hozzávalók:
Tésztához:
380 g búzaliszt
3 csapott teáskanál Dr. Oetker Sütőpor
220 g porcukor
1 tasak Dr. Oetker Vanillincukor
1 narancs reszelt héja
6 tojás (közepes méretű)
60 ml langyos víz
240 ml napraforgó olaj
Sárga ételszínezék (ízlés szerint)
3 teáskanál kakaópor (cukrozatlan)
Krémhez:
480 g őszibarack konzerv
100 g kekszes vagy kukoricapelyhes csokoládé
1 tasak (6 lap) Dr. Oetker Lapzselatin
250 g ricotta krémsajt (vagy jól áttört túró)
1 citrom leve
30 g porcukor
1 tasak Dr. Oetker Vanillincukor
400 ml hideg habtejszín
Előkészítés:
A tepsit (30 x 40 cm-es) sütőpapírral kibéleljük. A sütőt előmelegítjük.
Elkészítés:
A lisztet a sütőporral elkeverjük, és egy keverőedénybe szitáljuk. A kakaópor és az ételszínezék kivételével hozzáadjuk a többi hozzávalót, és konyhai robotgéppel először alacsony, majd a legmagasabb fokozaton sima tésztává keverjük. A tésztát elfelezzük, az egyik feléhez hozzáadunk kevés sárga ételszínezéket, a másik feléhez a kakaóport. A tésztát közepről indulva a tepsibe töltjük úgy, hogy felváltva 2 evőkanál sárga, majd 2 evőkanál kakaós tészta kerüljön egymás fölé. A tésztát ne simítsuk el, a tepsi oldalát megütögetve hagyjuk, hogy egyenletesen szétosztódjon. A tepsit a sütő alsó részébe toljuk, és a süteményt megsütjük.
Alsó és felső sütés: kb. 180 °C (előmelegítve)
Légkeveréses: kb. 160 °C (előmelegítve)
Gáz: kb. 2-3. fokozat (előmelegítve)
Sütési idő: kb. 20-25 perc
A megsült süteményt sütőrácson a sütőpapírral együtt hagyjuk kihűlni. Majd a sütőpapírt óvatosan eltávolítjuk.
A barackot lecsöpögtetjük, apró kockákra vágjuk. A csokoládét nagyobb darabokra törjük. A süteményt elfelezzük. Az egyik tortalap köré sütőkeretet helyezünk. A lapzselatint a tasakon lévő használati utasítás szerint feloldjuk. A ricottát a citromlével, a cukorral és a vanillincukorral jól elkeverjük, majd hozzáadjuk a feloldott zselatint. A tejszínt kemény habbá verjük. Amint a ricottás massza zselésedni kezd, hozzáforgatjuk a tejszínhabot, majd a barack- és a csokoládédarabokat is. A krémet egyenletesen elsimítjuk a tésztalapon, majd ráhelyezzük a felső tortalapot is. A süteményt legalább 3 órára hűtőszekrénybe helyezzük.
A süteményt ízlés szerint kockára vágva tálaljuk.
ezen az oldalon nem a sajat receptjeim talalhatok de viszont sutogetem oket.jo bongeszest
2010. április 28., szerda
1. Kürtőskalács
4,3 dl tej fele lehet viz is
5 dkg élesztő,
5-7 evőkanál porcukor,
egy csipet só
10-13 dkg olvasztott vaj,
l tojás,2 tojás sárgája
l citrom reszelt héja, kell alapanyagként.
A tésztát jól ki kell dolgozni, majd egy órát keleszteni. Ezután nyújtófával jó laposra kell simítani. Tészta vágóval (rádlival)vagy késsel csigavonal alakban 3 cm széles csíkot alakítunk ki, ezután következik az egyik legfontosabb művelet a sodrás, nyújtás és a föltekerés a zsírral, vagy étolajjal jól megkent fahengerre.
A kürtöskalács akkor finom, ha jól meg van "lebstüközve!"
Azaz festőecsettel jól meg kell kenni olvasztott zsírral vagy étolajjal, majd meghengergetni kristálycukorban. Ezektől kapja fényes, aranybarna, vékonyan roppanós héját a sütés során,
miközben a nyeles fahenger (dorong)folyamatosan forog a grill mellett.
Mikor a kalács megsült, a fahengerről lecsúsztatjuk és a belül üres kürtőt
felállítva hűlni hagyjuk (ki kell szellőztetni a kürtőt)
Mindenkinek kívánom, hogy eme recept és készítési mód alapján nagyon finom kürtőskalácsot süssön. Ha így csinálják erre más esély tulajdonképpen nincs is. De ez nem nagy üzemi eljárás természetesen az egy kicsivel különbözik ettől és részletesebb fölkészítést igényel. Kérem ezért a megértést, hogy csak azoknak adom át gyakorlati tapasztalataim, akik csatlakoznak hozzánk. Ami nem más, minthogy sütőt vásárol, vagy tartós bérbe vesz. Azoknak, akik ezt teszik és igénylik is, hogy gyorsan több bevételük legyen, a vásárlás után személyes felkészítést tartunk, erre alkalmas helyen, ami megsokszorozza a bevételét, és lecsökkenti minimálisra a hibalehetőséget, szinte nullára. Lehetőség van kürtőskalács alapanyag vásárlására is indulásnál, ez biztosítja a jó és hibátlan kürtőskalácsok készítését. Valamint a jó hír terjedésében megfizethetetlenül közrejátszik annak, aki ezt kihasználja, mivel egyből jó kürtőskalácsok kerülnek ki a vásárlók elé, a kezdetek folyamán is. Azt tudni kell viszont, hogy szinte mindenütt beszerezhetőek a kürtőskalácshoz való anyagok, amikből megfelelő kürtőskalácsok készíthetőek, csak meg kell keresni és be kell tartani a jó technológiai fogásokat is hozzá.
A recept sajnos nem mindig elég, elnézést ezekért, de nem mindegy, milyen lisztből van, nem mindegy, milyen sorendbe rakom össze, nem mindegy, milyen az anyag és a levegő hőmérséklete, páratartalma, nem mindegy, mennyire van megkelesztve, nem mindegy, hogyan tekerem a dorongra, nem mindegy, mennyi a hőmérséklete, mennyi ideig és milyen sütővel sütöm, és még sok kis apróság. Mindenesetre, aki csatlakozik hozzánk, az profi kürtőskalács sütő lesz, az biztos, rövid időn belül, mivel átadjuk technológiánkat, a tapasztalatainkat.
2010. április 27., kedd
Burfi (Indiai tejkaramella)
Ezt a tejből készült édességet templomainkban minden hajnalban felajánljuk az Úr Krisnának. Elkészítése kissé időigényes ugyan, de az eredmény bőven kárpótolni fog a fáradtságért!
Hozzávalók: 1,5 l zsíros tej, 5 dl tejszín, 250 g cukor
Az összes hozzávalót összekeverjük egy vastag falú (lehetőleg rozsdamentes acél) nagy lábasban, és felforraljuk. Ekkor úgy állítjuk be a lángot, hogy a tej állandó forrásban legyen, de ne fusson ki. A tej besűrítéséhez türelmesnek kell lennünk, hiszen akár egy óra hosszat is eltarthat. Egyfolytában és egyenletesen kevergetjük, hogy le ne ragadjon. Ahogy sűrűsödik, egyre gyorsabban kavarjuk. Addig főzzük, míg a burfi barna, egész sűrű és ragacsos nem lesz. A burfi ízesítés nélkül is nagyon finom, de ha mégis ízesíteni akarjuk, akkor ezen a ponton belekeverhetünk darált olajos magvakat (úgymint diót, mandulát, stb.), citromhéjat és -levet, pirított kókuszreszeléket vagy őrölt kardamomot. A masszát a munkalapra öntjük, műanyag spatulával jól átgyúrjuk, és egy tálcán 2.5 cm vastag téglalapot formálunk belőle. Teljesen kihűtjük, majd kockákra vágjuk.
Elkészítési idő: 1 óra.
VAJAS POGÁCSA
Hozzávalók:
50 dkg liszt 25 dkg ráma 3 dkg élesztő 2 tojás sárgája 3 dl tejfől 2-3 kávéskanál só sajt a tetejére
Elkészítése:
Az élesztőt kevés langyos tejfölben 1 mokkáskanál cukorral felfuttani. A liszt, ráma, tojás, sót,megmaradt tejfölt és a felfuttatott élesztő összegyúrjuk. És egy napra hűtőszekrénybe tesszük.Fél órával nyújtás előtt kivesszük a tésztát.Lisztezett deszkán kinyújtjuk,ujjnyi vastagságúra,és kicsi pogácsa szaggatóval kiszaggatjuk.Sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük,megkenjük tojással,megszórjuk reszelt sajttal,és fél órát pihentetjük.Előmelegített sütőben 190fokon megsütjük.
Jó étvágyat!
Túrós pogácsa
Hozzávalók : 60 dkg liszt, 2 tojássárgája, 1 evőkanál só, 1 dl tejföl, 15 dkg tehéntúró, 15 dkg juhturó, 25 dkg olvasztott margarin, kb. 20 – 25 dkg reszelt sajt, 3 dkg élesztő, 1 dl tej ( hozzá egy kis cukor és liszt )
+ 1 tojássárgája a lekenéshez
Elkészítés : 1 dl langyos tejben kis cukorral, liszttel 3 dkg élesztőt futtass fel. Egy nagy tálban 2 tojás sárgáját 1 ek. sóval, 1 dl tejföllel, 15 dkg tehéntúróval, 15 dkg juhtúróval, 25 dkg olvasztott margarinnal keverd simára. Ebbe mehet bele az élesztő és a 60 dkg finomliszt. Gyúrd össze (lágy tésztát kapsz), és keleszd fél órát. Nyújtsd ki, szórd meg sajttal és tekerd fel mint a piskótatekercset.
A tekercset ismét nyújts ki kb. 1.5 cm vastagságúra, szaggasd ki tetszés szerinti pogácsaszaggatóval ( én 4 cm átmérőjüvel szaggattam ) , helyezd őket sütőpapíros tepsire, kend le tojássájával, szórd meg a tetejüket sajttal és előmelegített sütőben 180 fokon, kb. 20 percig süssd.
Megjegyzés : én 25 dkg tehéntúróval készítettem, de át kell törni szitán. A 4 cm-es pogácsaszaggatóval szaggatva 80 db kis pogácsa lett belőle.
A receptet Tulipáncsokor írta be az NLCafe sütis fórumába.
Kókuszdió
Hozzávalók:
A külsejéhez: 2 evőkanál rum; 5 dkg keserű kakaópor; 1 db tojás; 30 dkg darált dió; 20 dkg barna cukor
A belsejéhez: 10 dkg margarin; 10 dkg kókuszreszelék; 10 dkg porcukor
A forgatáshoz: 6-8 dkg kókuszreszelék
A díszítéshez: 15 szem fél dióbél
Elkészítése:
Először a belsejéhez valókat gyúrjuk össze, és 15 egyforma kis golyót formálunk belőle. 15-20 percre a mélyhűtőbe tesszük, hogy a formáját megtartsa.
A külsejéhez valókat addig gyúrjuk, míg a cukor el nem olvad benne, majd nedves kézzel 15 egyforma gombócot formálunk belőle. Két tenyerünk között egyenként kissé ellapítjuk, a közepére egy kókuszos gombócot teszünk, majd újra összegömbölygetjük ugyanúgy, mint amikor szilvásgombócot készítünk.
Kókuszreszelékben megforgatjuk, végül hűtőszekrényben vagy mélyhűtőben dermedni hagyjuk, Tálaláskor forró vízbe mártott késsel félbevágjuk, és egy-egy negyed dióval díszítjük.
Megjegyzés : én a külső részbe nem tettem bele a tojást, helyette egy kis tejjel dolgoztam össze. Ha esetleg lágy lenne a massza, nyugodtan lehet tenni hozzá darált kekszet. Se a külső, se a belső részhez nem tettem hozzá a receptben írt cukor mennyiségét, így nem lett tömény és túl édes.
Morgós csúcs
Hozzávalók:
diós massza:
- 10 dkg darált háztartási keksz,
- 20 dkg darált dió,
- 30 dkg porcukor,
- 4 dkg kakaópor,
- 2 db tojás,
- kevés tej
- kristálycukor
A hozzávalókat összegyúrjuk és nedves kézzel gömböket formálunk belőle, amelyeket kristálycukorba forgatunk.
gesztenyés töltelék:
- 25 dkg gesztenyemassza,
- 5 dkg porcukor,
- 15 dkg darált háztartási keksz,
- 10 dkg vaj,
- kevés rum
Az alapanyagokat összedolgozzuk.
összeállításhoz:
- nagyobb kézi citromfacsaró
- fagyasztott vagy befőtt magozott meggy
A diós gombócokat a felfordított citromfacsaró üregébe nyomkodjuk, úgy hogy a fala legyen kibélelve. A közepébe 1 vagy 2 meggyet teszünk és a gesztenyés töltelékkel teljesen betöltjük az üreget. A formából kiütjük (mivel cukorba forgattuk ez könnyű lesz). Hűtőben tároljuk, mert nyers tojás van benne.
Mézes diákkenyér
A mézet felmelegítjük, a cukrot a tojással elkeverjük, hozzáadjuk a felmelegített mézet, amelynek a melegítőedényét 2-3 kanál vízzel beleöblítjük. A diót hosszúkás szeletekre vágjuk és a liszttel s a többi anyaggal a cukros mézhez keverjük. Egy tepsit kizsírozunk, kilisztezünk, egyenletesen belesimítjuk a tésztát és lassú tűznél kisütjük. A tepsi megválasztásánál ügyeljünk arra, hogy a tészta legalább két ujjnyi vastag legyen a tepsiben, sütés előtt.
Hidegen sokáig eltarthatjuk, és mindig csak annyit szeletelünk fel belőle, amennyit elfogyasztunk
Túrós bukta
Kelt tészta készítése:
50 dkg liszt (búzacsírás liszt, vagy fehér tönkölyliszt, de lehet 35 dkg fehér liszt és 15 dkg teljeskiőrlésű)
1,5 dl magas zsírtartalmú tejföl
2 egész tojás
1 evőkanál méz, semleges íze van a repceméznek, sütéshez nagyon jól használható a napraforgóméz vagy a vegyes virágméz is.
kevés só
1/2 citrom leve
25 gr tejben futtatott élesztő.
Mindezeket egymáshoz adom abba a tálba, ahol dagasztani fogom. Házi robotgéppel tökéletesen el lehet végezni a műveletet.
Az élesztő futtatása: 25 gr, azaz fél élesztőt futtatok 1,5 dl langyos tejben. Ez egyszerű művelet: belekeverek a langyos tejbe 1 mokkáskanálnyi mézet, beletöröm a fél élesztőt, összekeverem, kevés lisztet szórok a tetejére és várom, hogy a gombák szaporodjanak. (A "Nőjetek csak gombácskáim!" mondat hangos egymás utáni ismételgetése gyorsíthatja a folyamatot.) Ha az élesztő kétszeresére nőtt, hozzáadom a fenti alapanyagokhoz
.
Langyosítok még 2 dl tejet és a dagasztás során fél decinként a tésztához adok belőle annyit, hogy jól formálható, könnyű, laza, de formáját megtartó tésztát kapjak. Ha túl sok tej jutott a tésztába sebaj, teszek hozzá még lisztet.
Simára dagasztom a tésztát, letakarom és langyos helyen közel a kétszeresére kelesztem.
Túró töltelék:
50 dkg túró Tapasztalatom alapján állítom, a házi túró sokkal krémesebb (magasabb a zsírtartalma), mint a boltban vásárolhatónak. Ha sikerül ilyet beszerezni, akkor nincs szükség
10 dkg margarinra. Ha bolti túróból készül, akkor hozzá kell adni.
1 tojás
1 citrom leve
1 evőkanál méz
Ezeket összekeverem, és a legvégén hozzá adok
1-2 marék mazsolát, melyet tejben felfőztem (a mikróban 1-2 perc alatt kész.)
Ha megkelt a tészta 1-1,5 cm vékonyra kinyújtom, félbevágom és túróval megkenem, ahogy a képen is látható.
Ezután az elkészített "tekervényt" kb. 7 cm-es darabokra vágom. Nem nagyobbakra, mint ahogy a "klasszikus" buktát szokták, mivel a tönkölyliszt és a házitúró meglepően kiadóssá teszi. Kikent tepsibe egymás mellé helyezem, majd olvasztott margarinnal, vagy vajjal megkenem a tetejét és az oldalait is, hogy könnyen szét lehessen őket választani, ha elkészültek.
Míg bemelegszik a sütő, letakarom a buktakezdeményeket, kicsit még hadd keljenek, majd 160 fokon villanysütőben légkeveréssel kb. 25 percig sütöm. Légkeverés nélkül kb. 30 percig 170 fokon, gázsütőben közepes lángon kb. 30 percig. Akkor találtuk el a hőfokot és az időt, ha szép aranybarna a teteje és a tészta szépen megsült. "
Hangyaboly-torta
Hangyaboly-torta
Hangyaboly-torta
2 evőkanál kristálycukor
25 dkg Ráma margarin
15 dkg porcukor
1 evőkanál rum
5 dkg tortadara, vagy csokoládéforgács
A maradék vajat habosra kavarjuk a porcukorral, a rummal, és kisebb adagokban elegyítjük a pudingos krémmel. Laza, habos állaga legyen.
Rövid időre a hűtőbe tesszük, de nem dermesztjük meg, kenhető maradjon.
Addig ismételjük így váltakozva, míg a tál megtelik.
A krémből maradjon a bevonásra is.
Pár órára hűtőbe tesszük, tálalás előtt tálcára borítjuk, bevonjuk a félretett krémmel, és csokoládéforgáccsal, vagy tortadarával jól megszórjuk.
... Beigli
1 kg liszt,20 dkg vaj,v margarin,15 dkg zsír,1 kanál tejföl,1 tojás,2 dl tej,1 dkg élesztő, só,8 dkg porcukor,,
Töltelék:50 dkg mák darálva,50 dkg dió darálva,10 dkg mazsola,citrom resz héjja,30-30 dkg cukor,2.5 dl víz,2.5 dl tej.
1 tojás a kenéshez.
A lisztet elmorzsoljuk a zsiradékkal,és a porcukorral.Az élesztőt felfuttatjuk a 2 dl tejben,majd hozzáadjuk a liszthez.Beleütjük az 1 tojást,sózzuk,tejfölt is hozzáadjuk,majd a dagasztó gépben jól kidolgozzuk,Hideg helyen jó néhány órát pihentetjük.(éjjszaka). Ezután 6,-esetleg 8 részre osztjuk,és téglalap alakúra kisodorjuk.(nehéz sodorni,de hajszál vékonyra ki lehet...Így lesz vékony a tészta és vastag a töltelék!)
4-4 tésztát töltünk,a fele mákos,a másik diós.A tésztának egészen a széléig kenjük a tölteléket,a két oldalán egy kicsit behajtunk, majd felcsavarjuk.Kizsírozott,vagy sütőpapiros tepsire rakjuk .Tojás sárgájával megkenjük,és meleg helyen hagyjuk rászáradni,majd fél óra múlva a tojás fehérjével is megkenjük,és hideg helyre visszük kelni.Így lesz szép márványos! Szurkáljuk is meg a tetejét,hogy ne repedjen meg, 35 40 percig mérsékelten meleg sütőbenm sütjük.
Elkészítjük a töltelékeket!
Mákos: 2.5 dl tejbe 30 dkg cukrot felfőzünk és az 50 dkg darált mákot leforrázzuk vele.Reszelt citromhéjj és mazsola is kerüljön bele.majd tegyük félre hűlni
Diós: 2.5 dl vizbe 30 dkg cukrot felfőzünk és a darált diót leforrázzuk,majd mazsolát,rumot adunk hozzá.Hűlni hagyjuk.
Híg lesz a töltelék,de nem baj,mert a cukor dermedésével besűrűsödik! Ne legyen se túl sűrű,se túl híg mire töltjük.
.. Kelt rózsa zabpehely liszttel
Most egy édes tésztát választottam hozzá, és hogy ne csak az alakkal kísérletezzek tettem hozzá zabpehelyből őrölt lisztet is, állagra nagyon jó tésztát kaptam, de jóval szárazabb, mint simalisztes társa, így ezt még átgondolom. A spanyol briós tésztáját volt a próbababa, a lisztből 150 gr-ot cseréltem zabpehelylisztre, és tettem hozzá fél evőkanál sikért. A folyadékot nem emeltem, mert ott írtam, hogy kellett még lisztet hozzá tegyek, így fölöslegesnek tartottam növelni a mennyiségét.
A formázás szerintem megérdemel egy bejegyzést, ezért leírom, szerintem bármilyen kelt tésztával kivitelezhető.
A megkelt tésztát ketté osztottam, majd lisztezett felületen nagyon vékonyra, kb 2 mm, nyújtottam. 5 cm átmérőjű kör szaggatóval kiszaggattam a szirmokat, rózsánként 15-öt, a kör felét megkentem olvasztott vajjal, majd elkezdtem felcsavarni a szirmokat, úgy, hogy a vajas része kerüljön felülre, hogy megakadályozza a kelés során a szirmok összetapadását.
Majd betettem a muffinsütőbe így:
(ui: a formát ki is kentem zsírral)
Gondoltam, hogy sokat fog nőni oldalra is, ezért hagytam ilyen szellősre.
Mikor megkelt, lekentem egy felvert tojással, megszórtam cukorral, majd 180 fokos sütőbe toltam.
Majd készre sütöttem.
Az adagból 6 rózsa lett, még maradt kb 4 rózsára elegendő tészta, de abból kakaóscsigát készítettem, ott nem annyira feltűnő a tészta szárazsága.
.. Mézes puszedli
125 gr méz
Ezeket felolvasztjuk.
3 tojássárga
150 gr porcukor (ha étcsokival vonjuk be, akkor mehet bele 200 gr is)
fél citrom leve
4 ek tejföl (halmosan)
Ezeket is összekavarjuk, előbb a tojássárgát a porcukorral kihabosítjuk, majd a többit is hozzáadjuk. Reszelhetünk hozzá 1 narancsnak és citromnak a héját, nekünk ez nem hiányzik.
A tojásos és a mézes masszát összekeverjük.
200 gr Graham liszt
250 gr finomliszt
2/3 kk fahéj, gyömbér, szegfűszeg
1/2 cs sütőpor
csipet só
Ezeket is összekeverjük, majd a mézes keverékhez adjuk, eléggé lágy masszát kapunk, mint egy muffin tészta, takarjuk le valamivel, majd tegyük a tésztát hűtőbe egy éjszakára, lehet több is.
Diónyi halmokat gömbölygessük szép kerekre, tegyük sütőpappírral ellátott tepsire, majd süssük meg 160 fokra előmelegített sütőbe. Csak épp egy kicsit kell szint váltson, ne süssük túl őket, mert ropogósak lesznek nem pedig puhák.
Ha csokival szeretnénk bevonni akkor kb 300 gr csokit számoljunk hozzá, ehhez tegyünk 3 ek olajat, majd olvasszuk fel, ne hevítsük túl, mert akkor nem lesz fénye. Az olvasztott csokiba tegyünk bele egy kihűlt puszedlit, villával forgassuk meg, majd emeljük ki, kicsit hagyjuk csepegni, majd sütőpapiros felületre helyezzük. Megszórhatjuk szóró cukorral, dekor gyönggyel, kókusszal, kinek mi tetszik, majd tegyük hűvös helyre, mikor teljesen megköt a csoki szépen lejün a sütőpapírról.
Ha tojáshabosat szeretnénk akkor a 3 tojásfehérját pár csepp citromlével és egy csipet sóval és 250 gr porcukorral verjük kemény habbá, ebbe a habba forgassuk bele a puszedliket közvetlenül miután kivesszük őket a sütőből,tegyük vissza a zütőpapíros tepsire, majd hagyjuk megszáradni, be is tehetjuk a végén a már kikapcsolt, de még meleg sütőbe. Ezt is megszórhatjuk dekorcukorral, de a habba keverhetünk kakaót is, akkor kevésbé tűnik édesnek.
Miután megszárad a hab, ill megkötött rajta a csoki jól záródó fémdobozba tesszük, sokáig eláll, puha marad.
Nekem 60 db puszedli lett ebből az adagból.
Tigris szelet
Hókristályok
Hozzávalók:
Tészta:
50 g fehér csokoládé
170 g lágyvaj vagy margarin
80 g barnacukor
1 tasak Dr. Oetker Vanillincukor
20 csepp keserűmandula aroma
1 tojás (közepes méretű)
170 g búzaliszt
30 g Dr. Oetker Gustin Étkezési Keményítő
40 g kókuszreszelék
Ezenkívül:
40 g porcukor
1 teáskanál víz
néhány ezüstgyöngy
Elkészítés:
A fehér csokoládét vízfürdőben megolvasztjuk, és kézi robotgép segítségével egy keverőedényben a vajjal kikeverjük. Keverés közben fokozatosan hozzáadjuk a cukrot, a vanillincukrot és az aromát, míg egy sűrű masszát nem kapunk. Ezután hozzáadjuk a tojást, így kb. 1/2 percig keverjük, majd a liszttel kevert Gustint is a masszába szitáljuk, és alacsony fokozaton elkeverjük. A kókuszreszelékből 1 evőkanálnyit félreteszünk, a maradékot a tésztába forgatjuk. A tésztát egy habzsákba töltjük, és csillag alakú nyomófejjel (átmérő: 7 mm) hókristályokat formázunk a kivajazott, sütőpapírral kibélelt tepsibe. A süteményt a félretett kókuszreszelékkel megszórjuk, majd kisütjük.
Felső / alsó sütés: kb. 180 °C (előmelegítve)
Légbefújás: kb. 160 °C (előmelegítve)
Gázsütő: kb. 3. fokozat (előmelegítve)
Sütési idő: kb. 12 perc
A süteményt a sütőpapíron hagyjuk kihűlni.
A porcukrot elkeverjük vízzel, hogy egy sűrű mázat kapjunk. Ezzel ragasztjuk fel az ezüstgyöngyöket.
Almás palacsinta tallérok
Arra figyeljünk, hogy a szokványosnál sűrűbb tésztát kapjunk.
A masszát legalább 30 percet hagyjuk állni.
Az almát reszeljük le, csepegtessünk rá citromot.
Hagyjuk az almát állni, majd nyomkodjuk ki a levét, és keverjük a masszához.
Forró, bevonatos felületen, zsiradék nélkül süssünk belőlük kb. 10-12 cm átmérőjű korongokat.
A tallérok mindkét oldalát süssük arany barnára.
Ízesítés képen a joghurtot keverjük ki pici mézzel, fahéjjal.
Idény gyümölcsökkel körítsük.
Amerikai palacsinta másképp
A lisztet kikeverjük a sütőporral.
A cukorhoz hozzáadjuk a tojásokat, a tejet, az olvasztott vajat.
A tojásos masszához hozzáöntjük a lisztet.
Letakarva fél órára hűtőbe tesszük.
A banánokat meghámozzuk, karikára vágjuk.
Az epret feltesszük főni, kissé megtörjük, ha nem elég édes, tegyünk hozzá kevés cukrot. Csak pár percig főzzük, akkor jó, ha darabos, és nem fő szét teljesen.
A tejszínhabot felverjük.
Egy palacsintasütőt felforrósítunk, majd 3-4 evőkanálnyi masszát teszünk rá.
Kis lángon elkezdjük sütni.
A palacsinta felül lévő részébe (ami még nyers) belenyomunk kb. 4 karika banánt.
Ha az alja átsült, megfordítjuk, és készre sütjük.Így sütjük ki az összes tésztát.
Ezután következik az összeállítás.
Veszünk 1 db palacsintát, megkenjük az eperöntettel, rákanalazunk egy adag tejszínhabot, és befedjük egy újabb palacsintával.
Ezt folytathatjuk pár rétegben.
Narancsos kalács recept
Hozzávalók: 42 dkg finomliszt (lehet tönköly fehér liszt is), 3 ek cukor (pl. nádcukor), 1 dl tejszín, 0,5-0,5 dl meleg víz, és frissen facsart narancslé, 1 narancs reszelt héja, 1 tojás, 3 dkg vaj, 2,5 dkg friss élesztő, 10 dkg aszalt sárgabarack apróra kockázva
HASZNOS INFO: A KELT TÉSZTA készítése RECEPT VIDEÓBAN részletesen megtekintheti a kalács készítési menetét a dagasztástól,a fonásig. |
A lisztet szitáljuk egy keverőtálba.
A közepére tegyünk egy ek cukrot, az élesztőt, és a meleg vizet.
Keverjük meg a közepét, és hagyjuk 5 percet, hogy felfusson az élesztő.
Majd tegyünk bele mindent, keverjük össze az alapanyagokat, és dagasszuk ki jó alaposan a tésztát.
Majd meleg helyen kelesszük a duplájára.
Tegyük a fonatot egy sütőpapírral kibélelt, lehetőleg ovális sütőtálba.
Meleg helyen ismét kelesszük duplájára.
Ha ismét megkelt, kenjük le felvert tojással.
180 fokos sütőben, 30 perc alatt süssük készre.
Fonott-töltött kalács recept
Hozzávalók a tésztához: 50 dkgliszt, (+ 1-2 kanál, ha szükséges), 2,5 dl tej, 10 dkg cukor, 3 tojás sárga, 10 dkg olvasztott vaj, 5 g só, 25 g élesztő, 1 citrom reszelt héja
Hozzávalók a mákos tölteléknek : 10 dkg mák, 50 ml tej, 1 vanília cukor, vagy fahéj (én fahajat tettem), 3 evőkanál cukor.
Hozzávalók a kakaós fonathoz: mazsola, citromhéj, 1 ek kakaópor, 1-2 ek tej
Hozzávalók a 3. fonathoz: aszalt gyümölcsök
Az élesztőt cukros tejben felfuttatjuk, majd a többi hozzávalókkal jól kidagasztjuk.
Három részre vágjuk, és mindegyiket gombócoknak kidolgozzuk.
Egy részbe beledagasztunk egy evőkanál tejben feloldott kakaót.
Meleg helyen kétszeresére kelesztjük mindhárom tésztát.
Miután megkeltek, lisztezett deszkán egyforma nagyságúra kinyújtjuk őket.
Mindegyiket megtöltjük a töltelékekkel, és felcsavarjuk.
Majd összefonjuk, és kizsírozott tepsibe tesszük.
Felvert tojással lekenjük, mikor rászáradt újra lekenjük, és addig ismételjük, míg a felvert tojás elfogy (szép fényes lesz a teteje), és újra megkelesztjük
Előmelegített sütőben 200 fokon szép aranysárgára megsütjük.
Kókuszos csiga recept
Hozzávalók: 1/2 kg liszt, 2 dkg élesztő, 5-6 dkg vaj, vagy libazsír, reszelt citromhéj és/vagy vanília,1 kiskanál só, 3 evőkanál cukor, 2,5-3 dl tej
Hozzávalók a töltelékhez: 2 tojás fehérje, 20 dkg porcukor, 15 dkg kókuszreszelék
Ha az élesztő megkelt, hozzátesszük a többi anyagot a zsiradék kivételével, és annyi tejet hogy, megfelelő keménységű legyen.
Hólyagosra kidolgozzuk, majd belevegyítjük a langyos zsiradékot.
Letakarva kétszeresére kelesztjük, lisztezett deszkára borítjuk, és vékonyra kinyújtjuk.
A töltelék hozzávalóit krémesre keverjük, és rákenjük a tésztára.
Felcsavarjuk, mint a bejglit, két újnyi vastagságúra vagdaljuk, és kivajazott muffin formába rakjuk.
TIPP: Forma hiányában tepsibe is rakhatjuk, egymástól távol, hogy ne ragadjanak össze.
Előmelegített sütőben 200 fokon megsütjük.
Epres pillangótorta
Hozzávalók a krémhez: 375 ml zsíros tejföl (1 nagy doboz), 2 dl hullala tejszín, 10 dkg porcukor, 4 dl epervelő, 10 lap zselatin, kevés víz,
A díszítéshez: eper, ½ csomag főzés nélküli, vaníliás pudingpor, 1 dl hullala tejszín
Ha kihűlt a piskótánk, helyezzük vissza a kapcsos tortaformába.
A piskóta köré helyezzünk el a tortaforma magasságáig érően sütőpapírt, vagy zsírpapírt.
A krémhez verjük fel a tejszínt.
Turmixoljunk le friss epre, úgy, hogy 4 dl legyen.
A porcukrot keverjük el a tejföllel.
A tejfölhöz keverjük először a tejszínt, majd az epervelőt.
A zselatint oldjuk fel a csomagoláson jelzett módon.
Keverjünk hozzá kevés krémet, majd ezt dolgozzuk bele az egész krémbe.
A piskótára öntsük rá a krémet.
Tegyük hűtőbe, és hagyjuk, hogy a krém megdermedjen, összeálljon.
A torta összeállítása:
A tortacikkeket helyezzük el egy nagyobb méretű tálcán úgy, hogy a cikkek egymással ellenkező irányba nézzenek.
A körcikkek felső csücskeit jobbra, illetve balra forgassuk el kb. 10 fokot, hogy a pillangó szárnyait megfelelő formájúra állíthassuk.
Az epreket mossuk meg, majd szeleteljük le.
A pillangó szárnyait rakjuk ki az eper szeletekkel.
A tejszínt keverjük ki a pudingporral, majd verjük kemény krémmé.
A pudingos tejszínt tegyük csillagcsöves nyomózsákba, és ezzel rajzoljunk szegélyt, és foltokat a pillangónak.
A körcikkek érintkezésénél szintén a tejszínes krémből nyomjunk a pillangónak testet is.
Rolettivel díszíthető.
Cserepes virág torta pillecukor fondantból
Külön elkészítettem a porzót, kilyukasztottam ezt is fogpiszkálóval, hogy majd belemenjen a hurkapálca. Másnap, amikor már kemény volt, alulról beleszúrtam egy vékony hurkapálcát, a porzó alját megvizeztem, ráhúztam a hurkapálcára, és ráborítottam a tulipánomat egy félgömb alakú kagylóra (bármire). Addig ott volt, amíg rendesen oda nem ragadt a porzó a virág aljára. A leveleket szintén külön készítettem sablonnal, fogpiszkálóra tekertem rá, megszárítottam azokat is.
A virágok szárai hurkapálcák, ill. fogpiszkálók. A napraforgó is hasonlóképpen készült.
Sárga fondantból kiszúrtam a virágnak valót, majd kézzel formáztam kicsit. Közepét megvizeztem. Sötétbarna fondantból golyót formáztam, ellapítottam, megszurkáltam, hogy érdes legyen, majd rányomtam a vizezett virágközépre.
Hozzávalók a tortalaphoz: 1 tojás, 2dkg cukor, 2,5 dkg liszt, késhegynyi sütőpor
A megfelelő adagokat kimérem. A tojásfehérjét kemény habbá verem a cukor felével, és egy csipet sóval. A cukor másik felével, és kevés tojásfehérje habbal fehéredésig verem a tojások sárgáját, majd hozzáadom a sütőporos lisztet. Végül a fehérjehabot könnyedén beleforgatom a masszába. Kb. 170 fokon sütöm, az 5 tojásból készült sütési ideje kb. 35 perc (tűpróba).
Hozzávalók a csokoládés krémhez: 25 dkg margarin, 10 dkg vaj, 30 dkg porcukor, 2 csomag vaníliás cukor, 3-4 púpos evőkanál keserű kakaópor, néhány csepp rumaroma, egy teáskanál, forró vízben feloldott, instant kávé (1 mokkáskanál), 1-2 tojássárgája (elhagyható), 3 dl tej + 3 evőkanál liszt, 3-4 dkg olvasztott keserű csokoládé
A tejből a liszttel besamelt főzök. Amíg hűl a besamel, a többi hozzávalót a fent leírt sorrendben összekeverem. Végül a langyos olvasztott csokit, és a simára kevert hideg besamelt hozzákeverem a vajkrémhez.
A virágcserép összeállítása:
Vettem egy agyagcserepet, kimostam, papírral kibéleltem, és ebben sütöttem meg a piskótát. Mellesleg nagyon jól sült benne a tészta. 17 cm-es cserépben 5 tojásból sütöttem a piskótát
A kisült piskótát négyfelé vágtam, majd csoki krémmel megtöltöttem. A külsejét a maradék krémmel átkentem.
A cserepet kinyújtott, kiszabott fondanttal vontam be, tetejét bőven beszórtam csoki darával.
Az előzőleg elkészített, és kiszárított virágokat ezt követően beleszúrtam a virágcserép tortába.
A látható hurkapálca szárakat zöld ételfestékkel átkentem
A csiga, és a katicabogarak a helyükre kerültek.
Virágkosár pillecukor fondant virágokkal
A kosár fülét napokkal korábban megsodortam kakaóval barnára színezett pillecukor fondantból, és egy tálcán szikkasztottam. A virágok szárai hurkapálcák, ill. fogpiszkálók. Amikor betűztem a virágokat a tortába, zöld ételfestékkel befestettem a szárakat, a levelek erezetei is ekkor készültek.
Hozzávalók a torta alaphoz: 15 tojásos piskótatészta, 1 A4-es méretű, magasabb falú tepsi
(1 tojás - 1 ek cukor - 1 ek liszt, vagy 1 tojás - 2 dkg cukor - 2,5 dkg liszt, kb. fél csomag sütőpor
A megfelelő adagokat kimérem. A tojásfehérjét kemény habbá verem a cukor felével, és egy csipet sóval. A cukor másik felével, és kevés tojásfehérje habbal fehéredésig verem a tojások sárgáját. Végül hozzáadom a sütőporos lisztet, majd a fehérjehabot könnyedén beleforgatom a masszába. Kb. 170 fokon sütöm. Az 5 tojásból készült sütési ideje kb. 30-35 perc (tűpróba). A tésztamennyiség növelésével a sütési idő is növekedik egy kicsit.
Hozzávalók a csokoládés krémhez: 25 dkg margarin, 10 dkg vaj, 30 dkg porcukor, 2 csomag vaníliás cukor, 3-4 púpos evőkanál keserű kakaópor, néhány csepp rumaroma, egy teáskanál forró vízben feloldott, instant kávé (1 mokkáskanál), 1-2 tojássárgája (elhagyható), 3 dl tej + 3 evőkanál liszt, 3-4 dkg olvasztott keserű csokoládé
A tejből a liszttel besamelt főzök. Amíg hűl a besamel, a többi hozzávalót a fent leírt sorrendben összekeverem. Végül a langyos olvasztott csokit, és a simára kevert hideg besamelt hozzákeverem a vajkrémhez.
A virágkosár összeállítása
Másnap történt a fondant burkolás.
Kakaóporral barnára színeztem a fondant, amibe én mindig gyúrok kicsi margarint is. A fondant kinyújtottam, majd egyforma csíkokra felvágtam.
Nylon között tároltam, hogy ki ne száradjon, néhány hosszú csíkot is vágtam, ez is ment a nylon közé.
A torta oldalára felraktam függőlegesen minden második csíkot.
Az alját mindegyiknek pici vízzel megkentem, és vízszintesen is körbehúztam egy hosszú fondant csíkot. Ezt is megkentem picit vízzel.
Majd felkerült a hézagokba minden rövid csík, vizes kenés, és megint hosszú csík vízszintesen. Ez után felváltva engedtem le minden második csíkot, és úgy húztam körbe a hosszú csíkot, amíg csak fel nem értem a torta felső pereméig.
Kézzel óvatosan rányomtam a krémre a fonatot.
Vékony, hosszú fondant csíkot sodortam 2 db-ot. Alul és felül is körbetekertem a kosár szélén, vízzel óvatosan átkentem ettől néhol fényes lett, mint egy régi kosár, és jól oda is ragadt.
A kosárfül helyét kijelöltem, késsel beleszúrtam a tortába, és egyszerűen ide szúrtam a fondant fület . A kosár tetejét teli szórtam zöld ételfestékkel megfestett kókuszreszelékkel, és teli szurkáltam a rózsákkal, levelekkel. Némelyik rózsa közepébe pici víz segítségével cukorgyöngyöt is ragasztottam.
Zöld ételfestékkel erezetet festettem némelyik levélre, a virágszárakat is befestettem,és elkészült a virágkosár.
Kiskutya marcipán pokrócon
Hozzávalók a töltelékhez: ½ liter tej, 4 ek liszt, 1 cs vaníliás cukor, 2 tojás, 25 dkg vaj, vagy margarin, 25 dkg porcukor, , rum, vagy rumaroma, babapiskóta
Hozzávalók a kutyához: 50 dkg darált háztartási kekszet, 25 dkg margarin, 25-30 dkg cukor, 1-2 dl teje, 3 evőkanál baracklekvár, és 2-3 evőkanál kakaó, pici rum aromát
A krémhez a 1/2 liter tejet 4 evőkanál liszttel, 1 csomag vaníliás cukorral, és 2 tojással alaposan kikeverjük, majd nagyon sűrű krémmé főzünk. 25 dkg vajat vagy margarint 20 dkg porcukorral habosra keverünk.
A vajas krémet összekeverjük a kihűlt krémmel, és hozzáöntünk egy kevés rumot, vagy aromát (Lehet más „alkoholos” ízesítés is, de valami mindenképpen kell bele, mert ez adja meg a lényegét).
Egy megsült lapot megkenünk a krém felével.
Ezt kirakjuk egy sor babapiskótával, és meglocsoljuk rummal.
Rá kenjük a krém másik felét, és rárakjuk a másik tortalapot.
A maradék krémmel körbekenjük a tortát.
A kiskutya teste kekszgolyó tésztából készült.
Ehhez a hozzávalókat formázható masszává gyúrjuk. A masszából kialakítjuk a kutya testét, fejét, lábait, és füleit.
A kutya testét tetszőleges színű, kinyújtott marcipánnal vonjuk be. Bundának szintén marcipánból nyomunk csíkokat (pl. burgonyanyomóval, vagy gyerek gyurma készletben található spagettiszerű nyomóval). Szemet, orrot, és nyelvet készíthetünk marcipánból, vagy színes cukorkákból is.
Ezt a süteményt hagyományos süteményként is elkészíthetjük. Ehhez nem kör, hanem téglalap alakúra sütjük a tésztalapokat. Ezt követően ugyan úgy rétegezzük, mint ez előbb leírtakban, a tetejére pedig kakaós, vagy csokoládés mázat kenjünk.
Bármelyik formában is készítjük, egy fél napot érdemes pihentetni, mert ennyi idő kell ahhoz, hogy a szalakális lap megpuhuljon a krémtől. Ha hagyományos formában készítjük, szeleteljük rombusz formájúra.
TIPP: Kakaós mázhoz 5 evőkanál vízből, és 15 dkg cukorból sűrű szirupot főzünk. Ehhez 5 dkg kakaót adunk. Levesszük a tűzről, és bele keverünk 7 dkg vajat, vagy margarint.
Dobos torta
Hozzávalók a krémhez: 6 tojás, 1 csésze (kb. 10-15 dkg) cukor, 1 tábla főzőcsokoládé (lehet ét, vagy tej, vagy vegyesen), 20 dkg vaj
Hozzávalók a cukormázhoz: 20 dkg cukor
A krémhez olvasszuk fel a csokoládét gőz felett.
Közben keverjük ki a tojásokat a cukorral, majd adjuk a csokoládéhoz, és addig főzzük, keverjük, amíg sűrű krémmé nem áll össze.
A végén keverjük bele a vajat is.
A krémet hűtsük ki, majd már hidegen keverjük habosra (vagy kézzel, vagy robotgéppel), mert ettől is krémesedik, javul az állaga.
Amíg a krém hűl, készítsük el a piskótalapokat.
Ehhez keverjük ki a piskóta masszát (segítségkép nézze meg a PISKÓTA LAP KÉSZÍTÉSÉRŐL SZÓLÓ VIDEÓS RECEPTET).
A masszát 3 részre osztjuk.
Az egyes részeket vékonyan, sütőpapírra kenve, egyforma méretűre kisütjük.
TIPP: Tervezzük meg előre a méreteket, esetleg sablont is vághatunk hozzá.
Éppen csak addig sütjük a piskóta csíkokat, amíg egy kis világos színt nem kapnak.
Akkor vegyük ki, majd még forrón húzzuk le a sütőpapírt a tésztáról, majd hűtsük ki.
Ha nem teljesen egyformák a lapok, tegyük őket egymásra, és vágjuk őket körbe, formára.
Amikor a piskóta csíkok kihűltek, vágjuk mindegyiket széltében kettőbe.
Így kapunk összesen 6 darab piskóta csíkot.
A cukormáz készítéséhez nagy odafigyelésre, biztos, és gyors kezekre lesz szükség.
Mivel a karamell gyorsan szilárdul, érdemes minden a kezünk ügyébe készíteni: 1 lap piskóta, olaj, kenőkés, karamell, sablon, ami alapján a háromszögeket vágjuk.
Egy kis lábosban olvasszuk fel a cukrot. Karamellizáljuk.
Amikor ezzel megvagyunk, az egész mázat öntsük rá a piskóta lapra, amit azonnal kenjünk el egyenletesen az olajos kenőkéssel.
Majd rögtön elkezdjük bevagdosni a háromszögeket. Ezt többször is el kell végezni, mivel gyorsan szilárdul a máz. De vigyázzunk, hogy óvatosan tegyük ezt, nehogy megtörjenek a lapok.
A torta összeállítása
Osszuk a krémet 6 részre.
Az egyes lapokat kenjük be a krémmel úgy, hogy a végén krém legyen felül.
A maradék krémet próbáljuk úgy elosztani, hogy körbe kenjük vele a tortát, és arra is maradjon, hogy a mázas háromszögek alá kis krém rózsákat nyomhassunk.
Ha még szebbé szeretnénk tenni a tortát, a háromszögek szélesebb végeit mártsuk bele olvasztott tejcsokoládéba, majd olvasztott étcsokoládéval rajzoljunk rájuk díszeket is.
Végül rakjuk ki mandulalapokkal a torta oldalait.
Téli torta
Hozzávalók a töltelékhez: 3 dl tejszínt, vegyes befőtt
Az 5 tojássárgáját 5 kanál langyos vízzel és 15 dkg porcukorral habosra kikeverjük.
Majd az 5 tojásfehérjét 5 kanál langyos vízzel, és a megmaradt 5 dkg porcukorral szintén habosra kikeverjük.
A habosra kikevert tojássárgájába beletesszük a 20 dkg megszitált lisztet és a sütőport, végül belekavarjük a habosra kevert tojásfehérjét is.
Vajjal kikent, lisztezett tortaformába töltjük, és előmelegített sütőben mérsékelt tűznél (180 fok) kisütjük.
A kihűlt tortát lapjában három fele vágjuk, és töltelékkel megtöltjük.
A tejszínt kemény habbá verjük, és (meggy, barack, birs vagy ribizke) befőttel összekeverjük. A kész tortát tejszínhabbal bevonjuk, tetejét pedig olvasztott csokoládéból készült formákkal díszítjük.
TIPP: A csokoládét gőz felett megolvasztjuk (fehér csokit élelmiszer-színezékkel színezünk) majd az olvadt csokit műanyag zacskóba töltjük, amelyet előzőleg a sarkánál kivágunk. Sütőpapírra tetszés szerint különböző formákat rajzolunk, amelyet hűtőszekrényben lehűtünk.